Oldalunk cookie-kat használ, amelyek segítségével magasabb színvonalú vásárlói élményt tudunk nyújtani látogatóink számára. Az oldal böngészésével beleegyezel a cookie-k használatába. További információt az Adatvédelmi nyilatkozatunkban találsz.
Kategóriák

Lekvárfőzési kisokos

lekvárfőzési kisokos
A lekvárfőzés igenis egyszerű, főleg ha van benne gyakorlatod. Ha viszont nincs, többnyire lemondasz róla azzal a gondolattal, hogy majd inkább megveszed. Ez a bejegyzésünk biztosan Neked szól, ha sokszor segítettél már a lekvárfőzésben, de Te magad még sosem mertél belevágni! Olvasd el a lekvárfőzési kisokosunkat és meglátod, hogy nemcsak egyszerű a saját lekvárodat elkészíteni, de remek kreatív tevékenység is! Sajátítsd el velünk a lekvárfőzést!
 

Lekvárfőzési kisokosAz eperszezon ugyan már leáldozóban, de itt a meggy, cseresznye, málna és érik a barack, szóval bőven van még miből válogatnunk a lekvárbefőzéshez. Bevallom, nekem évtizedekbe tartott, míg rászántam magam arra, hogy belevágjak, pedig nagymamám rendszeresen befőzött, a lekvárok, befőttek, sőt savanyúságok is ott sorakoztak minden évben a spájz polcain, és én minden évben segítettem neki. Nagymamám nagyban csinálta, hatalmas fazékban, óriási kanállal keverte az edényből ki-kifröcskölő baracklekvárt a nyári konyhában. Felnőttként az egész valahogy olyan bonyolultnak tűnt. Koszosnak, pepecselősnek, nehéznek látszott a befőzés. Aztán elmentem egy workshopra és rájöttem, milyen egyszerű is ez, és mennyi kreativitást lehet felszabadítani egy-egy lekvár elkészítésével, hisz vannak fűszerek, amikkel megbolondíthatjuk őket. Most is vár rám egy láda meggy és málna, amikből asztalt gyümölcs is készül még ma. Összegyűjtöttem néhány fontos tudnivalót, hátha másnak is megjön a kedve a lekvárhoz.. Fogadjátok szeretettel a lekvárfőzési kisokost!

 

1. Alapanyagok

Ha tehetjük, vásároljunk termelőtől, esetleg a biopiacon, hogy biztosan a legjobb minőségű gyümölcsből készülhessen a lekvár. Érdemes a szezon végén nekiesni, ilyenkor már olcsóbban adják a gyümölcsöt. Bármennyire is adja magát, a túlérett, hibás gyümölcsöket válogassuk ki. Miért? Az erjedt gyümölcsök nem tesznek jót sem a lekvár ízének, sem a tartósságának. Bár az élelmiszerüzletek ilyenkor teli vannak különböző befőzőporokkal, sűrítőkkel, tartósítószerekkel, bízzunk magunkban és a gyümölcsben. Cukron, és esetleg valami fűszeren felül nem kell más a gyümölcs mellé! Akkor lesz a legegészségesebb és a legfinomabb, ha nem teszünk hozzá semmilyen mesterséges anyagot. A friss gyümölcsöt lehetőleg azonnal, de maximum másnap használjuk fel, minél frissebb, annál jobb. Milyen gyümölcsökből készülhet lekvár? Például eper, barack, szilva, meggy, szeder, feketeribizli, körte, cseresznye, szőlő – többségükből hozzáadott cukor nélkül is édes lekvár készülhet. Vannak gyümölcsök, amik jól kombinálhatók, pl. szeder és barack. De finom az eper mentával, levendulával, a körte vaníliával, rozmaringgal, a szilva fahéjjal, és a lista hosszasan folytatható.

2. Tartósítás

A befőzőcukrokat és dzsemfixeket kerüljük, mert nem éppen a legegészségesebb megoldások, nem beszélve arról, hogy sokkal finomabb a lekvár, ha ezeket kihagyjuk. Sokan nátrium-benzoátot vagy szalicilt használnak, de ezek nélkül is tartóssá tudjuk tenni a lekvárunkat, méghozzá a befőttesüvegek alapos tisztításával. Egy nagy fazékba töltsünk vizet, és ebben forraljuk az üvegeket és fedőket legalább negyed óráig. A vízbe tegyünk egy kis ecetet, ez szintén segít a csírátlanításban. A fertőtlenítés után az üvegeket tegyük egy tiszta konyharuhára lefordítva. Nem kell eltörölni, legjobb, ha a belsejébe innentől kezdve már nem is nyúlunk. Csak kifogástalan, sérülésmentes kupakokat használjunk, ez nagyon fontos. Befőzőszezonban viszonylag nagy a választék üvegekben, kupakokban, utóbbira érdemes beruházni, a lekvár tartóssága múlhat rajta. A lezárt üvegeket néhány percig állítsuk a fejük tetejére, így elősegíthetjük a vákuum kialakulását, aminél jobban semmi sem zár. Ezután fordítsuk őket vissza, és helyezzük egymás mellé, de ne túl szorosan, és tegyük száraz dunsztba, pokrócok, párnák közé. A lényeg, hogy minél lassabban hűl ki a lekvár, annál több idő marad arra, hogy a még megmaradt mikroorganizmusok elpusztuljanak. Másnap vagy harmadnap nézzük meg, hogy az üvegek teljesen kihűltek-e és, hogy a tetejük beszívódott-e rendesen a vákuum hatására. Ezt úgy ellenőrizhetjük, hogy megpróbáljuk benyomni az üveg fedelét. Ha ez sikerül, akkor sajnos nem alakult ki a vákuum, ezért azt az üveget bontsuk fel és fogyasszuk el minél hamarabb.

3. Befőzés menete

A gyümölcsöket alaposan mossuk el, magozzuk ki. Cukorral meghintve tegyük a tűzhelyre. Először levet ereszt, aztán kezd sűrűsödni. Ha nincs kész receptünk, a cukor mennyiségét közben is beállíthatjuk. Ahogy a víz párolog, a gyümölcscukor és a hozzáadott cukor kezdi sűríteni, és fröcskölni kezd, onnantól folyamatos keverést igényel, különben könnyen leéghet. Ha nagyobb gyümölccsel, pl barackkal dolgozunk, érdemes apró darabokra vágni, de nem ördögtől való az sem, ha egy bizonyos ponton beleturmixolunk a fazékba a kézi mixerrel (én ezt szoktam). Ha az íze és az állaga is megfelelő, mehet a dunsztba!

Rozmaringos meggydzsem Lekvárfőzési kisokos

  • 1 kg meggy, kimagozva
  • 2 fej lila hagyma
  • 10 dkg barna cukor
  • 1/2 dl vörösborecet
  • két arasznyi rozmaring ág (vagy: ízlés szerint)
  • kevés só

Elkészítés: a meggyet kimagozzuk, a hagymát közepes kockákra vágjuk, és az ecet kivételével az összes hozzávalót lábosba tesszük és szűk órát főzzük. Amikor eléri a kívánt sűrűséget, hozzáadjuk az ecetet, cukorral, sóval véglegesítjük az ízét, üvegekbe merjük, és a szokásos módon (5 perc felfordítás, majd száraz dunszt) járunk el.

Két érdekes beszámoló ás plusz egy izgalmas recept lekvárfőzés témában:

téli befőzés és csililekvár recept

tavaszi befőzés

A lekvárfőzési kisokosunk végéről nem hiányozhat pár praktikus tanács sem!

  • A lekvár a gyümölcs (vagy a befőző cukor) pektintartalma miatt kocsonyásodik meg. Ha az ilyen jellegű lekvárokat szeretjük, vagy a főzési időt kell növelni, vagy pektin hozzáadásával lehet gyorsítani a főzési folyamatot.
  • A lekvár állaga ízlés kérdése. Ezért jó ötlet az úgynevezett tányérpróba! Egy kistányért berakunk a hűtőbe 10 percre, majd a lekvárból egy kanálnyit ráöntünk és visszatesszük a hűtőbe 5 percre. Ha a hűtőből kivéve az állaga már az ízlésünknek megfelelő, akkor kezdhetjük is üvegekbe tölteni. Amennyiben még nem, akkor főzzük tovább a lekvárt és 5 perces főzés után ismételjük meg a műveletet.
  • A kezdők kezdjenek kisebb mennyiséggel! Nem az a cél, hogy már az előkészítésnél megbánjuk, hogy  egyáltalán hozzáfogtunk a lekvárfőzésnek. A nagyobb mennyiség lassabban készül el és leégetni is egyszerűbb. A kevesebb néha több – nem beszélve arról, hogy a kísérletező kedv is szárnyalhat.
  • Ha főzés közben hab keletkezik, azt érdemes leszedni. Ha nem sikerülne tökéletesen: egy mogyorónyi vajat a forró lekvárhoz keverve megoldható a probléma!

lekvárfőzési kisokos

És végül egy kis kreatív apróságot ajánlanánk, amivel egyedivé tehetőek a házi készítési finomságok!

Ingyen letölthető címkék befőzéshez
http://www.domestifluff.com/2009/08/free-printable-jam-tags-labels/
https://www.thebalanceeveryday.com/free-canning-labels-for-your-canning-jars-1357031
https://www.jamlabelizer.com/

Tartalomhoz tartozó címkék: Blog